Потребни состојќи:
– 350гр морков
– 350гр компир
– 500мл вода
– 2 лажици масло
– зачини по желба (магдонос, босилек, куркума…)
– сол и црн пипер по желба
– 1 мала главица кромид, 2-3 чешниња лук

Подготовка:
Зеленчукот се сецка и се вари во солена вода. Потоа свaрениот зеленчук се блендира со зачините, маслото и водата. На крај само оставете ја супата да зоврие и оброкот е спремен. Можете да закиселете со исцедени капки од лимон по желба.

Pin It on Pinterest