Потребни состојки (за четири лица)
– 300гр ориз
– 3-4 моркови
– 200гр замрзната пченка
– еден кромид или половина страк праз
– 100-200гр брокула
– масло, зачини и сол по желба

Подготовка:
Зеленчукот се сечка на парчиња со големина како на сликата. Се меша зеленчукот заедно со оризот, се зачинува се става малку масло и вода во однос 3:1 спрема оризот. Се пече 20-30 минути во загреана рерна на околу 200°C

Pin It on Pinterest