Паштета од наут (хумус)

Паштета од наут (хумус)

Потребни состојки: – 100гр наут – 2 лажици интегрален сусам – сок од половина лимон – 1 млад кромид – зачини по желба, сол по желба – 1 лажица ладно цедено масло Подготовка: Наутот го киснете во вода одвечер, а потоа накратко...
Чоколадни топчиња

Чоколадни топчиња

Потребни состојки: – ½  лажичка цимет – ¼ чаша кокос – 1 чаша јаткасти плодови (бадеми, индиски ореви, ореви…) – ½ чаша сецкани урми (без семки) – ½ чаша суви кајсии – сецкани – ½ чаша суво грозје – 2 лажици сурово какао...
Ориз со зеленчук

Ориз со зеленчук

Потребни состојки (за четири лица) – 300гр ориз – 3-4 моркови – 200гр замрзната пченка – еден кромид или половина страк праз – 100-200гр брокула – масло, зачини и сол по желба Подготовка: Зеленчукот се сечка на парчиња со големина...
Чоколадно просо

Чоколадно просо

Потребни состојки: – 100гр просо – 1 лажичка какао или рогач во прав – 1 лажичка мелен интегрален сусам – 1 лажица кокос – 1-2 лажици маџун (или некој друг природен засладувач) – 1 лажица исецкани јатки (ако сакате поблага верзија,...
Крем супа од морков

Крем супа од морков

Потребни состојќи: – 350гр морков – 350гр компир – 500мл вода – 2 лажици масло – зачини по желба (магдонос, босилек, куркума…) – сол и црн пипер по желба – 1 мала главица кромид, 2-3 чешниња лук Подготовка: Зеленчукот се...

Pin It on Pinterest