Здрави и вкусни рецепти

Исхраната може да биде најдобриот лек за вас, особено доколку сакате да се излечите од некое заболување. Здравиот оброк не мора да биде блуткав или невкусен, а неговото приготвување не мора да биде тешко ниту пак да одзема многу време. Научете како да подготвите брзи, лесни и здрави рецепти од природни состојќи, кои се дизјанирани да го зголемат внесот на хранливи материи и да го задоволат вашиот апетит, додека уживате во хармонијата од вкусови.

Паштета од наут (хумус)

Паштета од наут (хумус)

Потребни состојки: - 100гр наут - 2 лажици интегрален сусам - сок од половина лимон - 1 млад кромид - зачини по желба, сол по желба - 1 лажица ладно цедено масло Подготовка: Наутот го киснете во вода одвечер, а потоа накратко сварете го (15-20мин). Сусамот сомелете го...

продолжете со читање
Чоколадни топчиња

Чоколадни топчиња

Потребни состојки: - ½  лажичка цимет - ¼ чаша кокос - 1 чаша јаткасти плодови (бадеми, индиски ореви, ореви...) - ½ чаша сецкани урми (без семки) - ½ чаша суви кајсии – сецкани - ½ чаша суво грозје - 2 лажици сурово какао во прав - 1 лажица свеж сок од портокал...

продолжете со читање
Ориз со зеленчук

Ориз со зеленчук

Потребни состојки (за четири лица) - 300гр ориз - 3-4 моркови - 200гр замрзната пченка - еден кромид или половина страк праз - 100-200гр брокула - масло, зачини и сол по желба Подготовка: Зеленчукот се сечка на парчиња со големина како на сликата. Се меша зеленчукот...

продолжете со читање
Чоколадно просо

Чоколадно просо

Потребни состојки: - 100гр просо - 1 лажичка какао или рогач во прав - 1 лажичка мелен интегрален сусам - 1 лажица кокос - 1-2 лажици маџун (или некој друг природен засладувач) - 1 лажица исецкани јатки (ако сакате поблага верзија, може да додадете и неколку свежи...

продолжете со читање
Крем супа од морков

Крем супа од морков

Потребни состојќи: - 350гр морков - 350гр компир - 500мл вода - 2 лажици масло - зачини по желба (магдонос, босилек, куркума...) - сол и црн пипер по желба - 1 мала главица кромид, 2-3 чешниња лук Подготовка: Зеленчукот се сецка и се вари во солена вода. Потоа...

продолжете со читање

Pin It on Pinterest